Purify 150 är framtagen för dig som lider av allergier. En enda enhet renar luften i hela hemmet – upp till 150 m² – och minskar effektivt pollen, damm, allergener och andra luftburna föroreningar.
Purify har delar som bör bytas efter 5000 timmar (ungefär ett års användning). Dessa består av två lampor (tre lampor i Purify 120,150,180) och ett HEPA-filter och säljs i färdiga set till respektive modell. Bytet är enkelt och tar bara några minuter.
De delar som bör bytas varje år kostar 890 kr för Purify 30 och 60. För Purify 120,150,180 kostar dessa 1190 kr. Dessa beställs enkelt via vår hemsida och frakten är inkluderad. Ett komplett set är självklart förinstallerat när du köper Purify.
Purify är utrustad med ett förstklassigt HEPA-filter men huvuddelen av reningen förlitar sig inte på filter.
Purify producerar inget ozon. Däremot finns en funktion i Purify 120 som kan aktiveras tillfälligt om det finns ett extra stort behovet att rengöra luften och ytor.
Purify från Ozoneair® är uppfunnen och utvecklad i Luleå – i nära samarbete med Luleå Tekniska Universitet och EU:s innovationsfond. Ozoneair® står bakom succéprodukten med samma namn som med en knapptryckning tar bort dålig luk och mögel.








